Centrum voľného času Včielka
Športovcov 904, Púchov
042/ 4631 628
cvc.vcielka@gmail.com

Environmentálny záujmový útvar

MENU

Environmentálny záujmový útvar “S lupou do prírody”

Environmentálny záujmový útvar (ďalej ZÚ) „S lupou do prírody“ sa zameriava na ochranu životného prostredia.

Členovia ZÚ počas školského roka si vytvárajú pozitívny vzťah k svojmu najbližšiemu okoliu – k vlastnému domu,  ku škole, ku školskému pozemku a k svojej obci. Bádateľská metóda a metodika integrovaného tematického vzdelávania rozvíjajú u členov vybrané vedomosti a zručnosti, zlepšuje sa klíma v krúžku, nadväzujú sa trvalé priateľstvá. Učíme sa aktívne počúvať jeden druhého, tímovo spolupracovať, pristupovať k sebe a k druhým s úctou, budovať dôveru.

Od pilotného školského roka 2020/2021 je ZÚ súčasťou medzinárodnej vedeckej rodiny cez projekt GLOBE.

Vybrali sme si 2 oblasti pre náš výskum, fenológiumeteorológiu. Vo fenológii pozorujeme opakujúce sa javy v prírode – pučanie stromov na jar a zmenu farby listov na jeseň. Zároveň nás láka sledovanie oblakov, ktoré pozorujeme aj pomocou aplikácie GLOBE Observer a chceme si vybudovať vlastnú meteorologickú stanicu. Už druhý rok sme zapojení do medzinárodnej jarnej a jesennej fenologickej kampane GLOBE.

 

HISTÓRIA

Environmentálny krúžok má svoje miesto v CVČ Včielka od roku 1999/2000, vtedy pod názvom “ekologický krúžok”. Viedol ho dobrovoľník Peace Corps Jerremy Alcorn, v tej dobe pôsobiaci v MVO Zelená linka Púchov. Tí, ktorí navštevovali ekokrúžok sa zdokonaľovali aj v anglickom jazyku.

Od školského roku 2000/2001 sa ekokrúžok stal neodmysliteľnou súčasťou novovzniknutého Púchovského ekocentra, kde okrem vychovávateliek CVČ, s dobrými a tvorivými nápadmi prichádzali aj dobrovoľníci MVO Zelenej linky. Od roku 2000 je to aj miesto, kde sú overované didaktické hry a materiály, ktoré sú súčasťou výchovno – vzdelávacích programov Púchovského ekocentra pre školy. Členovia ZÚ od roku 2000 plnili aj úlohy z mestského projektu „Ekologicky v odpadovom hospodárstve“ , v súčasnosti  sa zapájajú do mestského projektu „Zelené mesto“.

V školských rokoch 2018/2019, 2019/2020 krúžok úzko spolupracoval s FPT TnU A. Dubčeka v Púchove, hlavne s Ing. Danielou Halásovou, ktorá viedla chemicko – bádateľský krúžok v CVČ „Veľký tresk“. Spoločné podujatia – výlet na fakultu počas dní otvorených dverí, spoločné pokusy a chemická show pre rodičov v miestnosti „U Krtka“ v CVČ, boli obohatením pre obidva prírodovedné krúžky.

Za výbornú spoluprácu ďakujeme aj vedúcemu astronomického krúžku Mariánovi Rečičárovi a jeho členom za prednášky, tvorivosť a kúzla cez ďalekohľad.          

                                             

SÚČASNOSŤ

Environmentálny krúžok  „ S lupou do prírody“ je od roku 2020 zapojený do medzinárodného programu GLOBE. Spolu so žiakmi ZŠ, ŠZŠ a SŠ skúmame prírodu, aktívne zlepšujeme životné prostredie.

Vo svete je do programu zapojených 126 krajín, vrátane všetkých 27 krajín Európskej únie. Získané údaje z pravidelných meraní v prírode členovia krúžkov a žiaci zo škôl zadávajú priamo do databázy NASA, ktorá aktuálne obsahuje viac než 208 miliónov záznamov z celého sveta. Na Slovensku do GLOBE v školskom roku 2021/2022 je zapojených 43 škôl a vzdelávacích centier s 97 učiteľmi – pridalo sa k nám 21 nových škôl. Už druhý školský rok ho koordinuje Inštitút DAPHNE.

GLOBE_zborník21 – Náš_prvý_rok_v_GLOBE

GLOBE jesenná kampaň

GLOBElogo_color-arc_sm

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA S lupou 3 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ing. Gabriela Támová

Rozvrh

>

streda 15.30 - 17.00 U Krtka